1

Relacja z seansu „Pokłosia” Pasikowskiego

08d9e6f24ae4c4d6dd08a04ccc156ae1Nadszedł w końcu moment, że i ja zdecydowałem się obejrzeć Pokłosie i na własne oczy przekonać się, jak to z nim naprawdę Usadowiwszy się wygodnie na łóżku, postanowiłem podejść do tematu  obiektywnie, co nie było łatwe, bo już na samym początku nieprzyjazna, antysemicka gałąź powala ciosem w głowę jednego z bohaterów, wieszcząc tym samym ponurą prawdę o Polakach.

Chwilę później następuje przedstawienie tubylców, a oni – jak to Polacy. Zapite mordy, komunikacja prostymi urywanymi zdaniami i agresja. Poruszony został nawet ciągle aktualny problem stadionowych bandytów, na oko 60-letnich. Jednak owa agresja nie pojawia się bez przyczyny. We wsi nastała czas restytucji żydowskich majątków, a dokładnie progów, płotów i warsztatów które sobie mieszkańcy porobili, jak to jest w Polsce w zwyczaju, z żydowskich nagrobków.

0f8bfbb57f61Za zwrot niektórych dostali co prawda zapłatę, ale co cenniejsze, jak te wykorzystane do budowy chodnika (!) wokół Kościoła, musiały zostać wywiezione nocą, mimo protestów czujnej tłuszczy. Za jej przedstawienie należą się twórcom osobne pochwały, bo ustrzegli się jednostronności w postaci przypisania jej bezrozumnego antysemityzmu. Co to to nie, jej motywacje są racjonalne, ponieważ jak się okazało, wszystkie miejscowe posiadłości okazują się być pożydowskie. Stąd strach.

Świetnie też zostały ukazane typowe sposoby rozwiązywania sporów pomiędzy polskimi sąsiadami. Zaszlachtowanie psa, spalenie plonów czy cmentarza, wszyscy to znamy. Następnie dochodzi do linczu. szlachetnych braci gnoi policja do spółki ze strażą pożarną, a to wszystko przy akompaniamencie skandowania przez tłum „zabić Żyda!”. Cudowna scena, z pewnością spodoba się zagranicznemu widzowi. I dobrze, niech świat się dowie co się w Bolandzie wyprawia.

Bez wątpienia jednak najbardziej przejmujący w filmie jest moment, kiedy straszna prawda wychodzi na jaw. To nie niesłusznie oskarżeni Niemcy wymordowali żydowską społeczność. To polscy mieszkańcy wioski spędzili ich do jednego z swoich (!) domów i spalili ze śmiechem na ustach. Jakby tego było mało, nieżyjący ojciec braci okazał się hersztem mordu, osobiście odrzynając piłą głowę żydowskiej dziewczynie, która odrzuciła przed wojną jego zaloty. Przygnieceni takim ciężarem bracia pobili się prawie na śmierć, bo jeden okazał się bękartem.

Dramatyczny koniec jest głęboko symboliczny w tym kraju katolickiego zacofania. Józek, bardziej zaangażowany brat zostaje ukrzyżowany na drzwiach stodoły przez nienawistnych wieśniaków. Oto co spotyka nonkonformistów na polskiej prowincji, a jest to tym bardziej smutne, że inspirowane prawdziwymi zdarzeniami.

Film porusza do głębi ukazując nasze powszechne narodowe przywary. Całe szczęście, że państwo polskie wsparło go hojną dotacją, której zabrakło na jakieś szmiry o Smoleńsku czy antykomunistycznych bandach. Dzięki temu widzowie na festiwalach w Berlinie, Paryżu czy Nowym Yorku mogli zmierzyć się z naszą trudną rzeczywistością.

Zobacz też

  • Silna gorączka Marka NowakowskiegoSilna gorączka Marka Nowakowskiego Bywają autorzy, których z jakichś powodów przeczytać musimy. Nie ze względu na przymus typu szkolnego (ten u mnie był przeciw skuteczny), tylko ze względu na przymus wyższego rzędu, […]
  • Lista lektur 2014Lista lektur 2014 Od zeszłego roku zapisuje sobie w netowym kalendarzu przeczytane książki. Nie ma w tym żadnego celu, robię to dla siebie czysto informacyjnie. No, może jest w tym też trochę próżności. Po […]

Comments

comments

ArierGarda

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *